History of PRAGUE FILTERS & PAPERS.

History
of PRAGUE FILTERS & PAPERS.

Prague Filters & Papers was founded in 2011 to provide high quality rolling papers to high quality smokers in Prague and around the world.

The product is superior, the packaging is eye catching and the papers are manufactured locally, exclusively on the territory of the Czech Republic.

We manufacture a variety of high quality papers and filters designed to appeal to the exacting standards of the smoking community in Prague. With the founders’ connections, knack for marketing and commitment to quality, success has come quickly and the company is growing rapidly.

Výroba

Náš klíčový dodavatel, který pro nás vyrábí celý sortiment zboží, jsou Olšanské papírny - OP Papírna s.r.o. Olšanské papírny jsou jedním z největších evropských výrobců papírů a patří do nadnárodního koncernu DELFORT Group.

OP Papírna, s.r.o.

Tyto papírny mají více než 100letou tradici v oblasti produkce papíru, zároveň vlastní unikátní stroje na výrobu cigaretových papírků. Takto unikátních strojů je na celém světě jen několik a jejich roční kapacita je plně vytížena.

Naše společnost má se společností OP Papírna s.r.o. velmi dobré dlouhodobé a přátelské vztahy, které nám umožňují využívat jejich kapacity pro výrobu našich produktů, které oni sami považují za svou vlajkovou loď.